Özlenen Rehber Dergisi

124.Sayı

Bir Nesli Kur'ân'la Buluşturma Gayreti Ehl-i Beyt Kur'ân Kursu

Özlenen Rehber Özlenen Rehber Dergisi 124. Sayı
Kur’ân eğitim ve öğretimi, İslam toplumu için vazgeçilmez ve aralıksız sürdürülmesi gereken haslettir. Bu hakikatten yola çıkarak şöyle bir durum kritiği ortaya koymak hiç de zor olmasa gerek. Efendimiz (s.a.s.) döneminden itibaren ta günümüze kadar gelen süreç içerisinde zamanın ve imkanların el verdiği ölçüde değişik usul ve kaidelere mebni olarak Kur’ân eğitimi ve Kur’ân talebesi yetiştirilmesi hep devam edegelen bir olgu olmuştur. Mescidlerin içerisinde, özel binalarda, evlerde hatta hatta cephelerde dahi Kur’ân öğretimi işi bu dinin mensuplarınca devamlı yapılagelmiştir.
Ehl-i Beyt Kur’ân Kursu
Kur’ân-ı Kerim’in edebiyle edeplenen vakarıyla hareket eden Ehli Kur’an’lar yetiştirme misyonuna ve Kur’ân-ı Kerim’in lafzını en sahih bir şekilde okuyup ezberleyen ahkamıyla amel eden, hikmetleriyle kamil olan hafızlar, kurralar ve Kur’ân’ın nurunu tüm alemlere yayan nesiller inşaa etme vizyonuna sahip bir Kur’ân Kursu’dur Ehl-i Beyt Kur’ân Kursu.
Başkent Ankara’mızın en güzide semtlerinden olan Keçiören Basınevleri’nin Basın Caddesi İzver Sokak’ta bulunan 25 nolu binada aktif faaliyetine devam eden bu Kur’ân Kursu ülkemizde emsali olmayan, alanında parmakla gösterilen ve başta Diyanet İşleri Başkanlığı olmak üzere bir çok kurum ve kuruluşun kendisine örnek aldığı gayet nezih ve orjinal, bunların yanında da sistemli, başarılı, yetiştirdiği öğrenciler ile adından sıkça bahsettiren bir Kur’ân yurdudur, Kur’ân öğretim merkezidir.
Bir hakikatin izharı
Özlenen Rehber Dergisi olarak adını değişik platformlarda defaatle duyduğumuz, başarılarının destanlaştığı bir çok habere şahit olduğumuz bu Ehl-i Beyt Kur’ân Kursu’nu, Ramazan ayına özel hazırladığımız Kur’ân-ı Kerim ve Ramazan kapak/dosya konumuza paralellik arz etmesi ümidiyle tanıtmaya ve çocuklarını Kur’ân talebesi, Hafız, kurra yapmak isteyenlere yol gösterici olması gayesi ile tanıtmak istedik.
Kur’ân Kursu’nun onlarca özellik ve güzelliğine değineceğiz ama ben meseleye Kur’ân Kursu Hocalarımızın bakış açılarının hakim olması ve okuyucularımızın zihnine çivi etkisi yapması maksadıyla Kurs ziyaretimizde Kurs Müdürü Kurra Hafız Mehmet Öz Beyefendi’nin şu sözleriyle girmek istiyorum;
Kur’an-ı Kerim üzerinde çalışan ve O’ndan öğrendiklerini hayatında uygulamaya gayret eden insanın, Kur’an’ı anlayabilmesi ve kendisinde Kur’an doğrultusunda bir değişim ve dönüşümün meydana gelebilmesi için, o kişide iki önemli özelliğin bulunması gerekir;
1- Kur’an-ı Kerim’deki her hükme, verilen her bilgi ve anlatılan her kıssaya kesin olarak inanmak
2- Kur’an-ı Kerim’in hükümlerini hayatın bütününe uygulamak

Örgün öğretim ve Hafızlık
Türkiye’de bir ilk uygulama ile karşımıza çıkan Ehl-i Beyt Kur’an Kursu; okula paralel olarak yürüttüğü hafızlık eğitimiyle ve bunun yanında da çağın gereklerine uygun bir anlayışla hizmet veriyor. Her biri okullu olan öğrencilerine barınma hizmeti sunarken, aynı zamanda onları iyi birer hafız olarak yetiştiriyor. Bu özellik bugüne kadar verimli bir şekilde başka bir yerde uygulanabilmiş değil. Hafızlıkla birlikte açık lise sistemi uygulandı ama hem örgün öğretim ve hem de hafızlık ilk.
Ayrıca burada dikkatlerden kaçmaması lazım gelen bir başka özellik de örgün eğitimlerine devam etmekte olan öğrencilerinin okul başarılarına ayrı bir hassasiyetle yaklaşan kurs; derslere yardımcı belletmenlerden etüt sınıflarına, bilgisayar laboratuarı ve eğitim gereçleri saklama dolaplarına varıncaya dek öğrencilerin okul eğitimlerinin de başarılı ve verimli geçmesi için öğrenciye lazım olan her şeyi sağlamada tüm imkanları seferber etmiş durumda.
Okul için servis imkanı
Ehl-i Beyt Kur’an Kursu; sunduğu servis imkanı ile de öğrencilerinin okul ulaşımlarını rahat bir şekilde gerçekleştirmelerine olanak tanıyor. Son model araçlarla yaz ve kış mevsimlerinde öğrencilerin sıcaktan ve soğuktan etkilenmemeleri, hastalanıp derslerinde geri kalmamaları işin aslında ise öğrencileri birer emanet olarak görmenin ve emanete sahip çıkmanın sorumluluğu ile Müdür Bey ve tüm personel üstün bir çaba sarf ediyorlar.
Ev ortamı rahatlığı
Toplamda 4 kattan oluşan Ehl-i Beyt Kur’ân Kursu 70 kişilik kapasitesi, 2’şer ve 4’er kişilik odaları, daire sistemi mimarisi ile Kur’ân talebeleri öğrencilerine ev ferahlığında bir ortam sunuyor. Günlük çamaşırhane hizmeti, her katta ihtiyaca cevap verecek banyo ve lavabolar, 24 saat sıcak su, Türk mutfağının leziz yemeklerine ekstra hiçbir ücret ödemeksizin üç öğün erişebilme avantajı ve doğalgazlı ısıtma sistemi ile barınma hizmetleri noktasında standardın çok üzerinde bir seçenek.
Sosyal hayat
Ehl-i Beyt Kur’ân Kursu kâr amacı gütmeyen kantini, öğrenciler arasında düzenlediği masa tenisi ve satranç turnuvaları, Başkent Ankara’mızın eşsiz ve enfes manzaralı teraslarında hafta sonu kahvaltıları, leziz mangal ve çiğ köfte partileri ile de öğrencilerini birer ’evlat’ muamelesine tabi tutmaktadır. Yine ayrıca öğrenciler için sinevizyon eşliğinde eğlendirici ve bilinçlendirici film gösterimleri, Lig tv ile Türkiye Süper lig maçlarını anbean takip etme imkanı ve günümüzün vazgeçilmez kitle iletişim aracı internete ücretsiz erişim imkanı da Kursun öğrencilerine sunduğu güzelliklerdendir.
Hafızlık eğitiminin yanında sağladığı sosyal ve sportif aktivitelerle öğrencilerini eğlendirip dinlendiren Ehl-i Beyt Kur’an Kursu, Kur’ân talebesi öğrencilerine; kurs dışında da halı saha, yüzme ve güreş gibi geniş bir yelpazede sportif olanak sunuyor. Kurs; sağladığı sportif olanaklara eğlenme ve dinlenmenin ötesinde bilimsel bir şekilde yaklaşıyor. ’Adalet ve İhtisas Güreş Federasyonu’nda haftada iki seans profesyonel antrenörler tarafından verilen güreş eğitimini alan öğrenciler aynı zamanda lisanslı birer sporcu olarak yetişiyor ki bu eğitim ile sağlığı birleştirme noktasında her eğitim kurumunun mutlaka yerine getirmesi gereken bir sorumluluktur. Verilen ney kursu ile öğrencilerinin kültürel anlamda katkı sağlayan Ehl-i Beyt Kur’ân Kursu; ayrıca hafıza teknikleri eğitimi ile de kişisel gelişim imkanı sunuyor.
Aşere-i Takrib ve Tayyibe mezunu Kurra Hafız Hocalar

Başarıyı ön planda tutan Ehl-i Beyt Kur’ân Kursu öğretici tercihini; Aşere-i Takrib ve Tayyibe mezunu Kurra Hafızlardan yana kullanıyor. Yani bu şu demek bir çocuk gelip Ehl-i Beyt Kur’ân Kursu’nda Kur’ân eğitimi almaya başladığında işin ehli, alanında uzman ve her biri resmi icazet sahibi Kurra Hafız Hocalardan eğitim alıyorlar ki bu imkan hal-i hazırdaki bir çok Diyanet İşleri Başkanlığı Kur’ân Kurslarında bile mevcut değil.
Arapça eğitimi
Ehl-i Beyt Kur’ân Kursu öğrencilerine İslâmî ilimlerin birçok dalında eğitim veriyor. Kursta verilen eğitimlerden birisi de Arapça eğitimidir. Arapça eğitimleri İslâmî ilimler noktasında ideal okul olarak kabul edilen Mısır El-Ezher Üniversitesi mezunu Türk Hocalar tarafından veriliyor. Öğrenciler Kur’ân-ı Kerim ve hafızlık eğitimlerinin yanında Arapça eğitimlerini de alıyorlar ki bu dini ilimlere vukufiyet noktasında önemli bir adımdır.
Hasılı
Bütün bu anlatılanların nihayetinde Ehl-i Beyt Kur’ân Kursu hafızlık için özel olarak tasarlanmış sınıflarda okul öncesi sabah, okul sonrası akşam ve hafta sonu verilen eğitimlerle öğrencilerini 3 yıla yayılmış bir sistemde hafız olmaları sağlanmakta. Bunu hem de örgün eğitimleriyle birlikte yapmakta. Çocuklar bir yandan hafız olurlarken diğer yandan da eğitimlerine devam etmekte ve kayıp yılları olmamaktadır. Yine ayrıca hafız olup kurstan ayrılan öğrenciler lise tahsilleri esnasında da eğitim ve hıfzlarını unutmama noktasında devamlı kontrol ve irtibat halinde olunuyor. Hatta istidadı ve meyli olanlar yurt dışında dini eğitimlerine devam etme imkanına da sahip oluyor.
Ehl-i Beyt Kur’ân Kursu öğrencilerinin ilk günkü coşkularını muhafaza ederek okul ve hafızlık gibi ağır yükleri bir arada götürmelerini sağlarken konu dahilinde ilk meyvelerini de vermeye başladı. Geçen yıllarda hafızlık sınavına katılan talebelerinden tamamı hafızlık belgelerini aldılar. İmam Hatip liseleri arası hafızlık yarışmasında Ankara birincisi; Ehl-i Beyt Kur’ân Kursu’nun yetiştirdiği öğrenciler arasından çıktı.
Son olarak şunu bütün açık yüreklilikle söyleyebiliriz ki; Gerek fiziki şartlar ve gerekse de eğitim imkanları bakımından olsun çocuklarınızı güvenerek ve candan aruz ederek Ehl-i Beyt Kur’ân Kursu’na hafzı olmaları için gönderebilirsiniz.
Yavrularınızı her biri alanında uzman, donanımlı ve bu işe gönül vermiş hocaların olduğu, gece gündüz onların iaşe ve eğitimleri için çaba sarf edip gayret eden yöneticilerin ve asıl önemlisi Kur’ân eğitimini dert edinmiş, Kur’ânî nesli inşaayı kendisine ilke kabul etmiş ve bu uğurda ’Hafızlarımız her şeyin en iyisine layıktır’ anlayışını da kendilerine düstur yapmış bir kadroya vakit kaybetmeden emanet ediniz.
Evlatlarınızın Kur’ân talebesi olması için, Neslin Kur’ân ile yoğrulması ve iki cihanda aziz olmaları için...
Bu içeriğe yorum yazabilirsiniz

  • GÜLAY DERE

    evet çok güvendim ve emanet ettim hocam ancak evladıma güvenim tamda kendime inancımı bir gecede kaybettim neolur anneler içinde destek mahiyetinde birşeyler yapın nebiliym dayanamayıp almaktan korkuyorum lütfen yardım edin Emir Bedii benim CAN arkadaşım çünkü

1 kişi yorum yazdı.