Özlenen Rehber Dergisi

28.Sayı

Konya'da Rehber Rüzgârı Esti

Özlenen Rehber Özlenen Rehber Dergisi 28. Sayı
Dergimiz Rehber’in katkılarıyla yaklaşık 2 ay önce kurulan; Konya Rehber, İlim, Kültür, Fikir, Ahlâk, Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği 21 - 27 Mayıs 2005 arası Konya ilimizde çok geniş katılımlı bir Kur’an Ziyafeti, konser ve kermes programı tertip etti.

Konya Rehber Derneği, kuruluşunun henüz ikinci ayında tertip etmiş olduğu bu kültür etkinlikleriyle Konya’da çok büyük yankı uyandırdı. Dergimizin baş sponsorluğunda gerçekleştirilen bu programlar zinciri, dergimizin son üç sayısında tüm Rehber okurlarına ilan edilmişti. Bu münasebetle sadece Konya’dan değil yurdumuzun bir çok yerinden misafirleri ağırladı.

Konya Rehber Derneği’nin böyle güzide bir hizmete imza atmasındaki temel gayeleri ve programa gösterilen ilgi çerçevesinde, Konya Rehber Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Emre Tanırgan, kendileriyle gerçekleştirdiğimiz mülakatta bizlere şunları söyledi:

’Derneğimizin tüzüğünden de anlaşılacağı üzere, gerçekleştirdiğimiz bu etkinlikler ve elde edilecek gelirler, tamamıyla yardıma muhtaç insanların, başta eğitim, sağlık ve temel ihtiyaçlarına cevap verebilmek için tertip edilmiştir. Zaten derneğimizi kurmaktaki amacımız da bu idi. Derneğimizi iki ay evvel kurduk ve kuruluş gayemiz üzere bir şeyler yapmayı istedik. Öncelikle büyük desteğinden ötürü Rehber Dergisi’ne ve daha sonra yönetim kurulu üyesi tüm kardeşlerimize ve ailelerine, ayrıca diğer arkadaşlarımıza da buradan teşekkür ediyorum, gerçekten büyük bir özveriyle, canla başla çalıştılar ve bu denli güzel bir etkinlik gerçekleştirdik.

Malum ki programımız öğle sularında Rehber Dergisi Başyazarı Sayın Muzaffer Yalçın Hocaefendi’nin kermesimizi açmasıyla start aldı. Şunu hemen ifade etmeliyim; daha ilk gününde yaklaşık iki bin kişiyi konuk eden kermesimiz Konya’mızın da şimdiye dek gördüğü müstesna kermeslerdendir ve zaten ilginin yoğunluğundan ilk gün bir çok kardeşimiz alış veriş bile yapamadılar. Bizler öncelikle katılım sayısını, belirlediğimiz altı gün içinde 5 ile 6 bin civarında olacağını sanmıştık lakin yanılmışız, ilginin çokluğu münasebetiyle kermesimizi bir hafta daha uzatmak zorunda kaldık. Öyle ki tüm yerel basında ilgi odağı olan kermes ve kültür etkinliklerimiz ’Konya’da Rehber Rüzgarı Esti’, ’Rehber Derneği Kermesine Yoğun İlgi’ manşetleriyle Konya basınında gündeme oturdu.

Tabi bunlar programımızın sadece bir kısmını ifade etmekte. Asıl heyecan ise bu ilk günün gecesindeydi, ki programı dinlemek ve izlemek isteyen bir çok kardeşimiz, salondaki yoğunluk sebebiyle dışarıda kaldılar.’


* * *


İki bölüm olarak tertip edilen programın ilk bölümünde, İstiklâl Marşı’mızın ardından, dernek ve ilgili program hakkında özlü bilgiler veren ve katılımlarından dolayı dinleyicilere teşekkürlerini sunan Konya Rehber Derneği Başkanı Emre Tanırgan’ın açılış konuşması yer aldı. Daha sonra SP İl Başkanı Zülfikar Gazi Bey ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek Bey’in selâmlama konuşmalarıyla programın ilk bölümü devam etti.

Zülfikar Gazi şöyle konuştu: Çok Muhterem Hoca’mıza hoş geldiniz diyorum ve değerli belediye başkanımız ve saygı değer misafirleri saygı ile selâmlıyorum. Çok muhterem kardeşlerim! Ahlâkî çöküntünün hızla yaygınlaştığı ve ülkemizin insanını, özellikle gençlerimizi tehdit eder bir noktaya geldiği şu günlerde Rehber Derneği’miz ve Dergi’mizin ne kadar önemli bir görevi yürüttüğünü hepimiz taktir ediyoruz ve bu çalışmalarından dolayı da teşekkür ediyoruz. Muhammedî yola rehberlik, tevhid yoluna rehberlik, insanları dünya ve ahirette huzur ve saadete götüren yolda rehberlik ne güzeldir, ne mübarektir. Böyle bir programı hazırlayan kardeşlerime kalbî şükranlarımı arz ediyorum, teşekkürler ediyorum ve hepinizi Allah’a emanet ediyorum. Es-selâmü aleyküm.’

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek Bey de selâmlama konuşmalarında şu sözlere yer verdiler: ’Kıymetli Hocamız, siyasi partilerimizin kıymetli temsilcileri, kıymetli protokol ve çok kıymetli misafirler! Bugün Konya’mızda güzel bir hareket var. Mevlâna çevresinde, belediye çevresinde, Şems-i Tebrizî çevresinde... Ben şahsen bunu müşahede ettim. Buna vesile olan kardeşlerimizi Rehber Derneği’mizin kıymetli başkanı ve emeği geçen tüm kardeşlerimizi tebrik ederken siz kıymetli misafirlere de, Konya içinden, dışından gelen kıymetli misafirlerimize de Büyükşehir Belediye Başkanı olarak hoş geldiniz diyorum. Tabii herkes ziyafetten hoşlanır. Kimisi bir başka ziyafetten, kimisi bir başkasından; ama mü’minler olarak, inançlı insanlar olarak bizlerin en çok hoşlandığı ziyafet Kur’ân-ı Kerim ziyafeti, Kur’ân-ı Kerim dinlemek ve manasını düşünmek. Bugünde, bu programda bunu yapmış oluyoruz inşallah. İnsanlığın ihtiyacı olan gönüllerin yumuşaması, kalplerin doğruya yönelmesi ve insanlığın yanlıştan kurtulmasına bu programın katkı yapacağını biliyorum, vesile olmasını diliyorum. Kıymetli Hoca’mızı da dinlemiş olacağız, ondan da istifade edeceğimizi biliyorum. Zaten şöyle bir ifade var: ’Ne güzeldir hayırda yolculuk yapanların yolculukları, sessizce ulaştırırlar Harem’e yolcuları.’ Böyle güzel bir toplulukta bulunmaktan duyduğum mutluluğu ifade ediyorum ve hepinizi saygıyla selâmlıyorum.’

Bu selâmlama konuşmalarının akabinde, Rehber Dergi’mizin bu günlere gelmesinde, temellerini Özlenen Fark Dergisi’yle atan Rahmetli Abdullah Farukî el-Müceddidî Hazretlerinin gayretleri, güzel dinimiz uğrunda gösterdiği çabaları ve bu maksada atıf olarak yayınladığı kıymetli eserlerinin tanıtıldığı yine Rehber Dergisi’nce hazırlanan bir sinevizyon izlendi. Sevmeye alışık gönüllerin hasretlerine yeni bir kıvılcım daha katıldığı sinevizyon izlenirken, bütün salona hasret ve hüzün hakim oldu.

Daha sonra, Rahmetli Üstadımız Abdullah Farukî hazretlerinin kurup hayatları boyunca başkanlığını yürüttüğü Farukiye Zâhirî ve Bâtınî İlimleri Yayma ve Yardımlaşma Vakfı’nın bu gün başkanlığını yürüten Avukat Arif Yalçın Beyefendi, vakfın faaliyetlerini konu alan bir konuşma yaptı.

Programın ikinci bölümü Hafız Metin Özkulu’nun tilavet ettiği açılış Kur’ân’ı ile başlamış oldu. Hepsi de bir birinden şirin olan küçüklerin ezbere okudukları hadsi-i şerifiler ve Efendimiz (s.a.v.) hakkındaki şiirler de programa apayrı bir güzellik kattı. Derken, Rehber İlâhî Grubu’nun canlı söyledikleri son derece coşkulu ilâhîler, dinleyicilere unutulmaz dakikalar yaşattı. Ve ...,

Yurdumuzun ve dünyanın dört bir tarafına, hepsi birbirinden kıymetli ilâhî kasetleriyle, Allah aşkı, Peygamber ve Ehl-i Beyt sevgisi götüren ve hâlen Rehber Dergisi başyazarımız olan, Rehber Dergisi okurları ve gönüldaşlarının, makaleleriyle de yakından tanıyıp konuşmasını sabırsızlıkla bekledikleri İlâhiyatçı Yazar Sayın Muzaffer Yalçın Hocaefendi, ayaktaki alkışlar eşliğinde sahneye davet edildi. Hocaefendi’nin, veciz ve gönüllere hitap eden konuşması sırasında salonda müthiş bir duygu yoğunluğu yaşandı... Başyazarımız Sayın Muzaffer Yalçın Hocaefendi’nin, protokol ve misafirleri selâmalamayla başladıkları konuşmalarında Kur’an Ziyafeti etkinliğinin hazırlanmasında emeği geçen özellikle Konya Rehber Derneği’nin genç mensuplarına teşekkür ettiler ve yabancı kültürlerin de etkisiyle gençlerimizin ahlâkî bozulmalarla karşı karşıya kaldıkları bir dönemde bu tür etkinliklere duyulan ihtiyacı dile getirdiler. Genç, Konya Rehber Derneği yöneticilerinin bu gayretlerini ve gecede görev alan gençleri; yaşları küçük de olsa Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in yanında Uhud meydanında İslâm için küfre ve kötülüğü karşı mücadele etmek isteyen çocuk sahabî Semure b. Cündeb Hazretlerine teşmil ettiler...

Hocaefendi, konuşmasının devamında, Abdullah Farûkî el-Müceddidî Hazretlerinin ömrünün bereketi olan, yetişmiş ve bu güzide buluşmanın tertibinde emek sarf eden kardeşlerimizin bu gayretlerinin, aslen Üstad’ımızın başlatmış olduğu hizmet halkasının bir devamı olduğunu ifade ettiler ve Rahmetli Üstadımızın: ’Evlâdım! Bizim bu halkımızda îman var, lakin gönüllerinde Rasûlullah Efendimiz (s.a.v.)’e olan sevgi ve itaat bağları zayıflamış. İşte bizim bütün bu gayretimiz bu bağı kuvvetlendirmek içindir.’ sözlerini naklederek, işte bu tür hizmetlerin aynı anlayışla devam etmesi gerektiğine temas ettiler.

Ayrıca, Abdullah Farukî el-Müceddidî Hazretlerinin insanlığın ıslâhı için bir reçete olarak nefis tezkiyesine işaret ettiğine ve tezkiye yolunda kendilerinin katışıksız olarak, Rasûlullah Efendimiz (s.a.v.) irtihalinden evvel ümmetine bıraktığı şu üç esasa tabi olduğunu şu sözlerle dile getirdi:

’Rahmetli Efendim buyurdular ki: ’Bizim bu hizmette takip edeceğimiz üç esas var. Birincisi, Tevhid’in hakîmiyeti ki Cenâb-ı Hakk bunu ilâhî kitaplarıyla bütün insanlığa bildirmiştir. İkincisi, Sünnet-i Seniyyeler’in ve Peygamber sevgisinin iştiyakla yaşanması... Ve Ehl-i Beyt sevgisinin yaşanmasıdır...’ İşte, Rahmetli Efendim gerçek bir ümmet olmanın şuurunda bizlere nefis tezkiyesi yolunda bıraktığı düsturlara baktığımızda, bütün yaşantısında Rasûlullah (s.a.v.)’e uyduğu gibi, 63 yaşındaki vefatıyla Efendimiz’e tabi olduğu gibi bu konuda da Âlemlerin Fahri’ne tabi olmuştur...’

Hocaefendi bu sözlerinden sonra: ’Rabbim! Bizleri göz açıp kapayıncaya kadar dahi nefsimizle baş başa bırakma.’ diye dua etti ve Rasûlullah (s.a.v.) Efendimiz hakkında kendi yazmış olduğu bir şiiri okuyarak konuşmasına son verdiler.

Beklenen An Kur’an Ziyafeti...

Ve, Dünya Birincisi İranlı Kârî Muhammed Hüseyin Saibiyen’in nefis tilâveti ile Kur’ân-ı Kerim Ziyafeti başladı.

Usta okuyucunun büyük taktir toplayan tilaveti gönüllere huzur verdi...

İranlı Kârî’nin ardından el-Ezher Üni. Şeria Kânûn Fakültesi mez. Rehber Dergisi Resmî Kârî’si ve Arapça Terc. Sayfullah Kılınç’ın farklı kıraatlerden geçişlerle süslediği tilâvetine kattığı ilgi çekici yorumu ile de dinleyenlere doyasıya bir Kur’an ziyafeti yaşattı. Programın son kısmında, Başyazarımız Muzaffer Yalçın Hocaefendi İranlı Kâri’ye, SP İl Başkanı Zülfikar Gazi Bey de dergimizin resmî kârisî Hafız Seyfullah Kılınç’a, lafzatullâh işlemeli tablolar hediye ettiler.

Ve, Rehber İlâhî Gurubu ’nun konseriyle geceye son verildi.
Bu içeriğe yorum yazabilirsiniz

Henüz hiç kimse yorum yazmadı.