Özlenen Rehber Dergisi

59.Sayı

Sizin İçin Seçtiklerimiz?..

Dr. Celal Emanet Özlenen Rehber Dergisi 59. Sayı
Dünya hayatı ne de çabuk geçiyor değil mi? İnsan ömrü açısından verilen süre olarak gerçekten çok kısa bir zaman diliminde yaşantılarımızla ya Allah’ın rahmetini ve rızasını kazanarak bu dünyadan mutlu bir şekilde ayrılacağız ya da nefsanî arzularımızın peşinden koşarak mutlu ve huzurlu olmanın yollarını arayacağız ancak ömrümüzün sonunda elimize hiçbir şey geçmeden bu dünyadan göçüp gideceğiz.

Merak ediyorum acaba insanoğlu neden kendi nefsini hiç hesaba çekmez ki!

Unutmayalım ki ölümün sessizliği kapımıza geldikten sonra nefislerimize hesap sormanın zamanı çoktan geçmiş olacak.

İşte Kur’ân ne güzel de ifade etmekte bu gerçeği; “Nereye gidiyorsunuz?” Kısacık ömrümüzde kendimizce önemli olan işlerle meşgul olarak bir yere gittiğimiz belli ama hakikaten biz, Nereye gidiyoruz?

Allah’a kullukta ve Rasûlullah (s.a.v.)’a itaatteki, bağlılık ve sadakatimiz hususunda vicdanlarımıza sorduğumuzda acaba ne kadar rahatız?

İnsanoğlunun dünyaya gönderiliş gayesi Allah’a kulluktur. Bu hakikate her mümin iman etmiştir. Ama kulluğumuzda istikameti nasıl elde ederiz? Tabi ki en temel üç düstur ile: İlim, Amel, İhlâs.

Ayrıca mümine gerekli olan güzel ahlak ise apayrı bir öneme sahiptir. İşte bu güzel ahlaklardan birisi de söz dinleyip, itaat etmektir. Bu konu Mesnevî’nin penceresinden bakılarak Mehmet Yalçın hocamız tarafından değerlendirilmektedir.

Ayrıca içinde yaşadığımız toplumun çoğunluğunu oluşturan gençlerimize örnekliğimiz nasıl? Onlara isyanı, sorumsuzca yaşamayı kim öğretti veya onlar kimi örnek aldılar?

Örnek alınması bakımından önemli bir grubu oluşturan âlimler Efendimiz (s.a.v.) lisanıyla nasıl övülmüşler?
Müminlerin gönüllerinde taht kuran Kerbelâ’nın kahramanları Hz. Hüseyin ve Hz. Fatıma binti Zeynep annemiz hakkında kısa ve özlü bilgiler verilmektedir.

Tasavvufi bir terim olarak Dua, Hz. Hamza ve Cafer-i Sadık başlıklarıyla geçen sayıdan devam eden yazılarımıza bu ay da farklı içeriklerle siz okuyucularımızın takdirine sunulmaktadır.

Kısa ve öz olarak bazı başlıklarını aktardığımız dergimizin, Rabbimize kulluk şuurunu ve Rasûlullah (s.a.v.)’ın sünnetlerini ümmet-i Muhammed’e ulaştırabilme adına bir zerre bile faydamız oluyorsa ne mutlu bizlere...

Bu hususta çalışmak bizden tevfik ve inayet Allah’tandır.
Selâm ve dua ile...
Bu içeriğe yorum yazabilirsiniz

  • ilhan / üsk./ ist.

    S.A. Bugün dünya üzerinde yaşanan ve meydana gelen gelişmeler sorumluluklarımızı daha da artırmaktadır. Hem madden hem de manen yoğun bir gayretin içinde olmak zorundayız. Tüm bu gayretlere güzelliklere ve hizmetlere katkıda bulunmak, yanlışlıklara ve bidatlara engel olmak niyetinde olan REHBER dergisini can-ı gönülden destekliyorum ve devamını diliyorum.

1 kişi yorum yazdı.