Özlenen Rehber Dergisi

56.Sayı

Bıos (basic İnput Output System) - 1.bölüm

Erol ŞEN (Moderatör) Özlenen Rehber Dergisi 56. Sayı
BIOS -I- (Basic Input Output System)

Anakart üzerinde bir ROM bellek olarak tutulan bir yazılım (programdır) dır. BIOS, sisteme (işlemciye) bir sabit diskten ya da disketten veri okumadan ne yapacağını söyleyen yazılımı içerir. BIOS menüsüne girmek için “Del”, F10, F2, “Esc”... gibi tuşlar kullanılabilir. BIOS işleyici için önemli sayılan tüm hayati bilgileri CMOS içerisindeki 64 byte’lık bir hafıza bölgesinde saklar. Bios açılış esnasında üzerindeki tüm aygıtları test eder. Buna POST (Power On Self Test) denir. BIOS’ta yanlış değişiklikler yapmanın bilgisayarı çalışmaz duruma getirebilir.

Böyle bir durumla karşılaşırsanız yardımınıza BIOS sıfırlama (reset) koşuyor. Bu işlem genellikle anakart üzerindeki bir jumper ile yapılır. Dizüstü bilgisayarlarda bunun için gömülü bir düğmecik yerleştirilerek işiniz daha da kolaylaştırılabiliyor. Her ayrı BIOS ayarı için bilgisayarınızı yeniden başlatmanızı öneririz, çünkü bazı işlevler çalışmayı bozabiliyor. Böyle yaparak hatanın hangi BIOS ayarı değişikliğinden kaynaklandığını anlayabilirsiniz ve bu elbette en son yaptığınız değişiklik olur. Bios ayarlarında bilmediğiniz menüleri değiştirmeyin sonra bilgisayarınız sorun verir.

Ana Seçenekler

Main: Bilgisayara takılı olan sabit diskleri ve veri depolama aygıtlarını tanımlayabileceğiniz seçenekler bulunuyor. Bu işlem genellikle birkaç saniye sürüyor, bu nedenle ayarı ’Auto’ da bırakmayıp, aygıtları BIOS içinden özellikle tanımlamak gerekir.

Eğer aygıt takılı bulunmayan bir kanal varsa, o kanalın ayarını da NONE (boş) konumuna getirmelisiniz. Advanced BIOS Features (Gelişmiş özellikler)

İşlemci Düzey 1 Önbellek (CPU Level 1 Cache): Etkin (Enabled) etmek gerekir.

İşlemci Düzey 2 Önbellek (CPU Level 2 Cache): Etkin (Enabled) gerekir.Gülümsemeye duyarlı fotoğraf makinesi

Sony’nin yeni makinesiyle “gülümseyin” çağrısına gerek kalmadı...

İSTANBUL - Güzel bir poz yakalamak için peş peşe yapılan fotoğraf çekimi denemeleri son buluyor. Japon elektronik devi Sony’nin yeni fotoğraf makinesinin en önemli özelliği, güldüğünüzde otomatik olarak fotoğrafınızı çekmesi.

Sony’nin 8 mega piksellik çözünürlüğüyle dikkat çeken yeni dijital kamerası, pek çok standart özelliğinin yanında size çok özel bir seçenek sunuyor.

Zira bu makineyle çevrenizdekileri her an gülümserken fotoğraflayabilirsiniz. Bu ürün resmi çekilen kişinin gülümsediğini anlıyor ve tuşa basmaya gerek kalmadan kareyi yakalayıveriyor.

Makinenin, bir diğer özelliğiyse kalabalık arasında istediğiniz kişiyi ekrandan seçerek resimleyebilmeniz.
Bu fotoğraf makinesinin gülümsemeye duyarlı özelliği, dereceli olarak da ayarlanabiliyor. Böylece tebessümden kahkahaya kadar her türlü gülüşün fotoğrafı çekilebiliyor.
http://www.ntvmsnbc.com/news/419739.asp
Bu içeriğe yorum yazabilirsiniz

  • semra selçuk

    Bizleri bilgilendırdığıniz için ALLAH razı olsun mekanin cennet olsun inşALLAH

1 kişi yorum yazdı.