Özlenen Rehber Dergisi

56.Sayı

Düşünce & Yorum..'elişi Yapmak'

Servet EREN Özlenen Rehber Dergisi 56. Sayı
Biz hanımların en büyük zevkidir, elişi yapmak. Gerekli veya gereksiz her şeyin üstüne dantel örer, göz nuru dökerek örtüler işleriz.

Özellikle bazı hanımlar evlerini, eşlerini ve çocuklarını ihmal edip bütün zamanlarını elişi ile geçirirler. Birçok ev hanımı bu işi bir hobi olarak yaparken, birçokları da maddî yönden aile bütçesine katkı olsun diye yapıyor. Hatta çok mağdur durumda olan ve evini geçindirmek zorunda kalmış bazı hanımlar ise elişine geçim kaynağı gözüyle bakıyor.

Bugünün çok zor olan hayat şartları, hanımları ister istemez ücret karşılığında elişine yönlendiriyor. Bu hanımlara bizim sözümüz yok elbette. Sözüm, gecesini gündüzüne katıp meşru yoldan rızık temininde bulunan kardeşlerime değildir tabiî ki. Bizim sözümüz gecesini ve gündüzünü bu dünya meşgalesine ayırıp, Allah’a kulluğunu unutanlaradır. Elbette elişi yapabilir, yuvanızı süsleyebilirsiniz; ama aşırıya kaçmadan ve abartmadan...
Günümüzde birçok hanım bu hususa dikkat etmediği için gerçekten büyük bir gaflet içerisindedirler. Sınırlı ve kısa olan dünya hayatını boş ve gereksiz şeylerle öldürüyor; dünyaya geliş sebebini, Allah’a kulluk görevlerini unutuyor veya bilmiyorlar. Kendilerine emanet olarak verilen çocuklarıyla da yeteri kadar ilgilenmiyor ve iyi yetiştirmiyorlar, bunun için çaba sarf etmiyor, “büyüyüp gidiyorlar canım işte” bahanesiyle avunuyorlar.

Çok abartarak yaptığımız elişine harcanan paralar bir yana, israf olan zamanı şöyle bir hesap edecek olursak, bu zaman içerisinde birçok dua ve sure ezberlenebilir, Kur’ân-ı Kerim okunabilir veya öğrenip öğretilebilir, ilmihâl kitapları okuyarak Peygamberimizin hayatını ve sünnetleri yaşamımızda uygulanabilir. Bu örnekleri çoğaltarak yazmak mümkündür elbette.

Hanımlar! Sadece kullanacağımız elişlerini yapmalıyız kanaatimce. Bundan daha çok yapmamız gereken ise okuduğumuz kitapları birbirimize önermek, okuyamadığımız kitapları temin etmek, ilim öğrenmek ve onunla amel etmektir. Kısacası kendimizi yetiştirmektir.
Unutmayalım ki! Bir gün mutlaka zamanımızı nasıl geçirdiğimizden hesaba çekileceğiz.

Bu arada söylemeliyim ki bu sözler, üzmek için değil, paylaşmak, hakkı tavsiye emrine ittiba etmek ve eksiklerimizi birlikte aşmaya çalışmak için, bir öz eleştiridir.

Allah’a emanet olun.
Bu içeriğe yorum yazabilirsiniz

Henüz hiç kimse yorum yazmadı.