Özlenen Rehber Dergisi

56.Sayı

Editörden?

Dr. Celal Emanet Özlenen Rehber Dergisi 56. Sayı
Âlemlere rahmet olarak gönderilen Şanlı Peygamber’in ümmeti dünyanın dört bir yanında zulüm ve ölümlerle karşı karşıya bırakılmaktadır. Hele yaşadığımız şu coğrafyanın bir kısmı kan ve gözyaşına boğulmuşken ’başımıza gelenler’ üzerine soğukkanlı bir şekilde söz söylemek hiç de kolay değildir. Her gün haberlerde müslümanların haksız yere katledilişi ve ümmet arasında kol gezen fitne hareketleri kalplerimizi derinden sarsmaktadır. Allah’ın rahmeti cemaatin üzerine olduğu beyan edildiği halde bu ümmetin o cemaat ruhundan ne kadar uzakta olduğu ayan beyan ortadadır.
Kendi dünyalık meseleleri ve çıkarları söz konusu olunca her türlü fedakârlık ve cesareti gösteren bu ümmet, Allah’a kulluk ve Rasûlullah’ın ahlâklarını hayata geçirme yani nefsî ahlâklarından fedakarlık yapma hususunda akla hayale gelmedik bahaneler üretmektedir. Mesela; Allah’a ve Rasûlü’ne imandan sonra dinin direği olan namaz bile iman edenlerin pek çoğu tarafından ihmal edilir veya kılınmadığı zaman karşılığında gelecek olan uhrevî ceza hafife alınır olmuştur. Namazı kılmayanların akıbeti gerçekten vahimdir, fakat namaz kılıp secde ettikleri halde şahsî hayatlarında nefislerinin zebunu olmuş gafillerin durumu da diğerlerinden pek farklı olmayacaktır. Bu sayımızdaki yazı dosyalarımızın ikisinin içeriği namaza tahsis edildi ki, inşallah bu vesileyle namazın ve onun vakitleri üzerinde yüklü manaların daha net anlaşılmasına vesile olacağı kanaatindeyim.
Çok kıymetli bir yolun salikleri olarak bizlere düşen vazife; öncelikle Allah’a ve Rasûlullah’a (s.a.v) dilden ifade ettiğimiz bağlılığımızı ve sevgimizi kalpten de tasdik etmektir. Böylelikle amellerimize riyâ ve samimiyetsizlik karışmayacaktır. İslâm’a daha fazla nasıl hizmet edebilirim, bu ümmetin dertlerine ve sıkıntılarına nasıl derman olabilirim düşüncesi kaplayacaktır.
İşte böyle bir hizmete ’ben de hazırım!? diyen ve ’ancak benim yeterli ilmim yok ki, ne anlatayım? veya ’insanlara ulaşabilmenin yolunu bilmiyorum? diye serzenişte bulunan kardeşlerimize tavsiyem; dergimiz Özlenen Rehber’i diğer insanlara da tavsiye etmeleri veya onlara ulaştırabilmenin çarelerini aramalarıdır. Çünkü dergimizde her ay farklı gündem başlıkları incelenerek itikat, amel ve diğer güncel sorunlara cevap olabilecek pek çok konu ele alınmaktadır.
Gelecek sayımızda buluşmak üzere! Selam ve dua ile...

Abdulcelal EMANET
celalemanet@hotmail.com
Bu içeriğe yorum yazabilirsiniz

  • yolcu06

    ALLAH RAZI OLSUN çok güzel bir dergi her insana özel hitap ediyor edepli seviyeli bilgi dolu dünya ve ahiret hayatımızdabize yardımcı olacak gerçek rehber adı üstünde efendimden bize armagan emegi geçenlere çok teşekkürler selametle kalın inş.

1 kişi yorum yazdı.