Özlenen Rehber Dergisi

53.Sayı

Hacamat (kan Aldırma)

Hüsamettin BOLAT Özlenen Rehber Dergisi 53. Sayı
Hacamat (Kan aldırma)

Kan aldırma işlemine hacamat denir. Hacamatla tedavi ile alakalı Buhârî, Ebû Dâvûd ve Tirmizî’de hadisler varid olmuştur.

Kan Alma Şekilleri

Deri hafifçe bir neşter ile çizilir ve üzerine ağzı geniş bir cam kavanoz (eskiden bu işlem için boynuz kullanılırmış) kapatılarak emici gücün etkisi oluşturulur ve kan vücuttan çıkarılır. Bu yöntem vücudun değişik yerlerine uygulanılmakta ve hasta organa yakın yerler özellikle tercih edilmektedir. Örneğin; Peygamberimiz, baş ağrısından dolayı alnının her iki yanından, zehirlenmeden dolayı her iki omzu arasından, topuğundaki bir incinmeden dolayı da ayağının üzerinden kan aldırmıştır. (Ebû Dâvûd, Tıp, 3859)

İkinci kan aldırma yöntemi ise kolun üst kısmından girilerek direkt damardan alınmasıdır.

Kan Aldırmanın Faydaları

Kan aldırmak genç kan hücrelerinin üretimine yardımcı olur. Böylelikle savunma mekanizması güçlenir ve kişi birçok hastalığa karşı daha dayanıklı hale gelir. Kan yapımı canlı tutularak kemik iliğinin yağlanması önlenmiş olur.

Kan aldırmak baş ağrısı, stres, yüksek tansiyon, yorgunluk gibi rahatsızlıkların giderilmesinde çok büyük katkı sağlar.

İbn-i Abbâs (r.anhümâ) anlatıyor: Rasûlullah (s.a.v) buyurdular ki: “Haccâm (hacamat yapan kimse) ne iyi kuldur; (fazla) kanı giderir, beli hafifletir, gözü parlatır.” İbn-i Abbas (r.a.) der ki: Rasûlullah (s.a.v) Miraç gecesinde, meleklerden mürekkep bir cemaate her uğrayışında; “Hacamat olmaya devam et! Ümmetine de hacamat olmalarını emret!” derlerdi. (Tirmizî, Tıbb 12, 2054)

Peygamberimiz (s.a.v), Hayber’de ağzına alıp çıkardığı zehirli etin tesirinden kurtulmak için, iki omzu arasından kan aldırmıştır. (Vâkıdî, Megâzî)

Peygamberimiz’in hizmetlilerinden Selma (r.anhâ) demiştir ki: “Her kim Peygamberimiz’e başındaki bir ağrıdan şikayet etti ise Rasûlullah ona; ‘Kan aldır!’ buyurmuştur. Her kim de ayaklarındaki bir ağrı veya yaradan şikâyet etti ise, ona da; ‘Ayaklarına kına yak!’ buyurmuşlardır.” (Ebû Dâvûd, Tıp, h.no: 3858)

Hacamat iki türlü amaç için olur. Bunlar;

1- Hastalıktan korunma

2-Tedavi (Tedavi amaçlı olduğu zaman, mevsim ve ayın günleri gözetilmez, ancak haftanın günleri gözetilmeye çalışılır.)

Ameller niyetlere göre değer kazanır. Sünnete uymak niyetiyle ve bize emanet olan vücudumuzun sağlığına kavuşması için yaptırdığımız hacamat bir ibadet değeri taşır. Çünkü ibadetlerimizi ve diğer görevlerimizi ancak sağlıklı bir bedenle tam olarak yerine getirebiliriz.

En Uygun Zaman

Hz. Enes (r.a) anlatıyor: Rasûlullah (s.a.v) buyurdular ki:

“Kim hacamat olmak isterse, ayın 17 veya 19 veya 21’ini arasın. Sakın, kan fazlalaşmak suretiyle birinize galebe çalıp onu öldürmesin.” (İbn-i Mâce)

İbn-i Sinâ, “el-Kânûn fi’t-Tıbb (Tıbbın Kanunu)“ isimli meşhur eserinde bu hadisle ilgili olarak şu şekilde görüş belirtmektedir:

“Arabî ayların başında kan aldırmak tavsiye edilmez. Çünkü vücuttaki sıvı maddeler ayın ilk günlerinde fevkalade çok ve hareketli değildir. Çünkü bu günlerde sıvı maddelerin seviyesi düşüktür. Dolunay günlerinde ise ayın çekim gücünün artması sebebiyle vücuttaki sıvı maddeler hem çoğalmış hem de hareketlenmiştir. Bu sebeple bu günlerde alınan kan kişiye zarar vermez.”

Bazı bilim adamlarına göre, ayın çekim kuvveti sadece med ve cezir (gel-git) hadisesi ile sulara değil; aynı zamanda insanlara, hayvanlara, meyvelere, ağaçlara, topraklara, hatta madenlere dahi tesir etmektedir. (Ali Rıza Karabulut, Tıbb-ı Nebevî, s.377)

Kan Aldırması Sakıncalı Olan Kimseler

Yaşlılar, hamile ve lohusa olan kadınlar, akciğer ve kalp hastalıkları olanlar, çocuklar, elleri, ayakları ve yüzleri soğuk olan kimseler kan aldırmamalıdır.

Hacamatla İlgili Hadîs-i Şerifler

Peygamberimiz (s.a.v)‘in yaptığı ve yapılmasını tavsiye ettiği işlerin şüphesiz bir anlamı ve hikmeti vardır. Onun hayatı bizim için örnektir. Hz. Peygamber (s.a.v) bizzat kendisi Ebû Taybe adında bir Haccâm’a hacamat yaptırmış ve başından kan aldırıp haccâma ücretini ödemiş ve şöyle buyurmuştur: “Kan aldırma yollarının en güzeli hacamattır. (Yahut hacamat sizin en iyi tedavi yollarınızdandır.)“ (Buhâri, Tıb 13)

Hz. Peygamber (s.a.v) ihramlı iken hacamat yaptırmıştır. (Buhârî, Savm 22)

İhramlı iken saç kestirmemek şartıyla hacamatın caiz olduğu hususunda âlimler arasında görüş birliği vardır. Aynı şekilde Hz. Peygamber (s.a.v) oruçlu iken de hacamat yaptırmıştır. Yani kan aldırmıştır. (Buhârî, Tıb 2)

Nâfi der ki: İbn-i Ömer (r.a) şöyle dedi: Ben, Rasûlullah (s.a.v)‘den şu buyruğu işittim: “Hacamat olmak aç karnına daha faydalıdır. Hacamat olmak aklı ve hıfzetme (ezberleme) gücünü arttırır. Hafız olanın da hıfzetmek kabiliyetini kuvvetlendirir. Artık kim hacamat olmak isterse Allah’ın ismini anarak perşembe günü hacamat olsun.” (İbn-i Mâce, Kitâbu’t-Tıb 22)

Hz. Enes (r.a) anlatıyor: Rasûlullah (s.a.v), boynunun iki tarafındaki damarları ile iki omuzun arasındaki damardan hacamat olurdu. (Ebû Dâvûd, Tıbb 4, 3860)
Bütün bu bilgilerden sonra şunu söyleyebiliriz: Hacamat, hem sünnet olmasından dolayı bir ibadet, hem de sağlık açısından gerekli bir iştir.
Bu içeriğe yorum yazabilirsiniz

 • AYFER UÇAROĞLU

  Selamünaleyküm hocam Almanya Aachende oturuyorum bana en yakın hacamat yapan kadın uzman adresi verebilirmisiniz.

 • murad topçu

  Ben Murat TOPÇU OSMANİYE -KADİRLİ de Hacamat yaptırmak isteyen arkadaşlara hacamat yaparım.

 • yunus taş

  Antalya manavgat alanya serik ve tum antalya ilceleri

 • abdullah

  Bitkisel tedavi, sülük tedavisive hacamat yapmaktayiz.A.Özcan Almanya (Frankfurt) 01736847074

 • Mehri yıldız

  BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM Kayseri'de hacamat olmak isteyen bayanlara hacamat yapılmaktadır 0533 279 12 47

 • gulay izci

  Kayseri de hacamat yaptırmak isteyen bayanlar 05320501057

 • fatıh

  bursada yaptırcaklara tavsiye olarak tuğra hacamatı tavsıye ederım ulasmak ısteyenler 0535 231 6948 numarası

 • fethi çayır

  SA. Ben Ülkemizdeki diplomalı uzman Haccamlardan (Hacamatçı) biriyim. Dünyaca ünlü Prof.dr. Mehmet KOCABAŞ ın talebesiyim. Adıyaman da hacamat yapıyoruz. Hacamat hakkında merak ettiğiniz herşey için buyurun. Selam ve dua ile 0536 420 27 09 www.hacamt.biz Haccam Fethi ÇAYIR.

 • bayan haccame

  İstanbulda hacamat olmak isteyen bayan kardeşlerimiz benimle irtibata geçebilir.Acizane hacamat eğitimi almış ve yıllardır bu hacamat tedavisini uyguluyoruz

 • Tülay Kivanc

  ALMANYADA FRANKFURT , GIESSEN, WETZLAR ve LIMBURG Bölgesinde Diplomali Heilpraktiker olmak üzere sizlere HACAMAT ve SÜLÜKTEDAVISI yapiyorum. Hacamat Pazar, Pazartesi, Sali ve Persembe gülerinde uygulanmasinin sünnete uygun oldugu görüsü hakimdir. www.naturheilpraxis-kivanc.de Mobil: 0177-5764549

 • fatma karagömlek

  ben de hacamat yaptırmak istiyorum. korkularım var doktorlar anksiyete bozukluğu diyorlar.eminim bana şifa olacak ama yapacak haccam bulamıyorum.ayrıca peygamberimin sünnetini yerine getirmek için.kayseride bayan haccam varmı acaba yardımlarınızı bekliyorum.inşallah hızlı cevap vereceksiniz.umuyorum.

 • Tülay Kivanc

  Almanyada Frankfurt, Wetzlar ve Giessen Bölgesinde Hacamat yaptirmak isteyenler bu Nr. Arayabilirler Tülay Kivanc 0177-5764549

 • ayse

  oost vlaanderen bölgesinde belcikada bayanlara hacamat yapiorum cok steril ve sünnete uygun sartlarda yapilir 0489660650

 • Fatma

  Belcikada hacamat olmak isteyenler icin uzman haccam ve haccame 0032489161103

 • cağlayan

  Eskisehirde hacamat yapan varmı?

 • Cem

  S.aleyküm. Ben almanyada Stuttgart ve cevresinde esimle birlikte Diplomali Haccamiz. Kendi Özel yerimizde Bay ve bayanlara hacamat yapiyoruz. ilgilenen kisiler 0177 1971312 Numaradan kontak kurabilir ve Google Hacamat Stuttgar yazarlarsa sayfami görebilirler.

 • emine çiğdem yılmaz

  izmir de bayanlara hacamat yapıyorum aşağıdaki siteden ulaşabilirsiniz http://izmirbayanhacamat.com/

 • Zekeriya dursun

  Malezya fakültesinden sertifikali , uzman haccamim. Almanyada ikamet ediyorum. Iletisim: 0157-72630646 Selam ve Dua ile.

 • cihat alkan

  slm konyada kılinikte siteril şartlarda uzman hacam ve haccemelerle hizmet vermekteyiz bilgi için 0543 350 18 20

 • AYHAN KAYIM

  BURDUR ANTALYA DENİZLİDEN hacamat ve sülük tedavisi yaptıracaklar bu numaradan benimle iletişime geçe bilirler 0 532 692 35 92

 • abdullah hakverdi

  adana hacamat olmak isteyenler irtibat tel:05336503844

 • nurullah

  recklinghausende hacamat oldum ve cok memnun kaldim, yine olmak istiyorum ve israrla tavsiye ederim.ilgililere tel nr 01771585614

 • abdullah

  almanya frankfurtta hacamat bitkisel, sülük ,sigara biraktirma iyne tablet tedavisi, bel ve boyun fidigitedavisi yapilir. tel:01736847074

 • nusret

  S a. Arkadaşlar. Gaziantep'te Hacamat üzerine açılmış bir merkez var. Uzman kişiler tarafından Bayan ve erkekler için hijyenik ortamda hacamat yapılıyor. web: hacamatgaziantep.com gaziantephacamat facebook.com 0551 550 13 53

 • feyzullah aslan

  selamün aleyküm ben mannheimde kaliyom hacamet yapan bir doktor veya adres varmi

 • mehmet

  tüm almanyada hacamat,bitkisel tedavi ,sülük ,sigara biraktirma tedavileri yapilir.tel 01736847074

 • Ömer

  Münihte genc bir kardesimiz kendi muaynehanesinde Hacamat yapiyor.Ben cok memnun kaldim. Telefonu : 0176 64118977

 • abdullah

  selamünaleyküm,bel,agrilari,migren,bas, kulak cinlamasi, depresyona karsi hacamat faydali oldu. frankfurt. 01736847074

 • Oğuz Şahin

  Kocaeli ili ve çevresinde diplomalı hacamat ve sülük tedavisi yapmaktayım.dilerseniz ev hizmetimiz de mevcuttur.hacamat ve sülük tedavisi yapmak isteyenler www.hacamathizmeti.com sitemizden bilgi alabilirler.irtibat tel; 05416403200

 • murat

  balıkesirde hacamat yapacak birini arıyorum. lütfn bi yardım.

 • YILMAZ

  selamünaleyküm,bel,agrilari,migren,ba, agrilari,diz,agrilari,yüksek,tansion,omuz ve kol agrilari,uyusan parmaklar ve ayak parmaklari.insallah sifayi bu adres`de bulacaksiniz ben HACAMAT OLDUM SIFAMI buldum ALLAHA COK SÜKÜR ELHAMDÜRÜLLAH.kölnerstr.27 60327 frankfurt.tel.01795796975/015771337943.ALLAHA EMANET OLUN

 • Erol ŞEN

  es.a kıymetli okurlarımız lütfen yorumları amacının dışına çıkarmayınız, burası ticari bir site değildir.Sadece bilgilerinizi ve sormak istedikleriniz konuları paylaşınız aksi takdirde moderatör tarafından bu tür yorum sanılan reklamlarınız yayınlanmayacaktır.Yayın kurulunun talimatıdır.Tşk.Saygılar!..

 • yusuf keser

  Etimesgut/ankara da hacamat yapan mehmet beye bizlere yaptığı hacamat için teşekürler.Sıkıntılarımızıın çoğunluğu geçti.Herkese tavsiye ederim.tam bir profesyonel işinin uzmanı.çok temiz hijyenik olarak da yapıyor.

 • mehmet atalay

  S.A.Ankara Etimesgutta usulune steriliteye uygun hacamat yapmaktayım.20 yıldır sağlık memuru olarak çalışan güvenebileceğiniz bir hacamatçıyım.Allah herkese şifasını versin.Tlf:5303480218

 • hatice elmas

  istanbullda bayanlara hacamat için yardımcı olunur

 • abdullah

  Almanya frankfurt da hacamat yapmaktayim. slm tl.01736847074

 • zeynep öğüt

  ankara eryamanda, hacamat eğitimi almış bildiğim bir bayan var...iletişim için mail adresi veriyor.kendisine ulaştım ama henüz tedaviye gitmedim...iyi olduğunu ümit ediyorum...mail adresi: yrgc.1@mynet.com

 • ismail

  S.A Kocaeli Derincede ikamet ediyorum eşime hacamat yaptırmak istiyorum işi bilen uzman bayan olması tercihimiz olacaktır... Tlf:05055428499

 • ali

  almanya frankfurta hacamat oldum. memnun kaldim. tel.01777030995

 • güner

  bende hacamat yaptirmak isterim ama avusturyada varmi acaba uzmanlar bilen varsa lütfen yazarsa sevinirim saygilara ....

 • fethi çayır

  SA. Ben Ülkemizdeki diplomalı uzman Haccamlardan (Hacamatçı) biriyim. Dünyaca ünlü Dr. Mehmet KOCABAŞ ın talebesiyim. Hacamat hakkında her türlü soru ve sorunlarınıza açığım. Selam ve dua ile 0536 420 27 09 http://www.hacamat.biz Haccam Fethi ÇAYIR.

 • Yeşim

  Merhaba.benim 3 yılı aşkın süredir karın ağrım var.gitmediğim doktor,içmediğim ilaç kalmadı.doktorlar dermanını bulamadı.ADANA çevresinde temiz,güvenilir,sertifikalı hacamat yaptıracağım yer var mı? bilgi verirsenz dua'cınız olurum.selametle...

 • mehmet

  almanya frankfurtta hacamat yaptirmak isteyenler icin tel:01777030995

 • muzaffer yılmaz

  Kocaeli'de Diplomalı uzman haccama hacamat hacamat yaptırmak isteyenler aşağıdaki telefon numarasından bana ulaşabilirler. Dilerseniz evinizde steril bir ortamda da yapabilirim. Karamürsel/KOCAELİ 0 542 383 2002

 • ibrahim

  bende hacamat olmak istiyorum yardım ederseniz sevinirim

 • omer

  antalyada hacamat yapan varmı varsa iletişim bilgilerini alabilirmiyiz ?

 • bekir

  selamınaleyküm saglık bakanlıgı kıriterlerine uygun hacamat yapan yer varmı ki ankarada bende hacamat yaptırmak istiyorum sadece sünete icabet olsun diye banada yardımcı olursanız sevinirim tel 0535 371 45 95 şimdiden tşk ederim

 • KENAN

  istanbul sarıyer bölgesine yakın hacamat yapan kişilerin iletişim bilgilerini paylaşırmısınız

 • ZAFER

  ESKİŞEHİRDE HAŞAMAT YAPAN YER VARMI

 • haccam fatih

  sa. ben ülkemizdeki diplomalı uzman haccamlardan hacamatçı biriyim.dünyaca ünlü Mehmet kocabaş ın talebesiyim adıyamanda eşimle beraber adıyaman ve çevre illerde hacamat yapıyoruz. Olmak isteyen kardeşlerimize doyurulur.sitemiz hacamat güneydoğu yapılandırma aşamasında yakında faaliyete geçecektir inş.selam ve ile. haccam fatih 0536 420 27 09

 • konyahacamat

  Konya'da usulüne uygun hacamat için 0 505 431 64 32

 • murat

  konya ve alanyada hacamat yaptırmak isteyenler 05325449246 numaradan ulaşabilirler.selam ve dua ile

 • S.a

  Biz Adıyamanda ailemle beraber olması gereken her noktaya hacamat yapıyoruz olmak isteyen kardeşlerimize duyurulur. selam ve dua ile 0536 420 27 09

 • mustafa çetin

  ben konyadan katılıyorum ben hacamat yaptırmak istiyorum konyada yapan yer arıyorum bilen varsa lütfen 05559953736 arasın allah rızası için

 • ahmet

  afyon da sünneti seniyine uygun olarak hacamat ve sülük tedavisi yapılır. tel:05373244963

 • Mahmut Bozoğlu

  Samsun da Saglık Teknikeriyim.Erkeklere ben,Bayanlara da eşim Kupa Seti ile hijyenik şartlarda ve tek kullanımlık malzemelerle hacamat yapıyoruz. Mahmut Bozoğlu 542 4527006 SAMSUN

 • Yeliz

  Ankara ve Gebze/ Kocaeli de haccam soranlar: www.hacamattedavisi.net sitesindeki irtibat numaralarından ulaşabilirler.

 • Yeliz

  Ankara' da ehil hacamatçı soran arkadaşlar. (0 530 820 54 73) Bu numaradan ulaşabilirsiniz.

 • yasemin

  arkadaşlar, selamün aleyküm.izmir'de hacamat yapan arkadaşlarımız var ise dalgic_yasemin@hotmail.com adresimden bana ulaşırlarsa sevinirim.hayırlı günler

 • fatma

  hocam.sünnete uygun hacamat yaptırmak istiyorum.istanbul avrupa yakasında ulaşabileceğimiz yer varmı acaba teşekkürler

 • Selim

  size en yakın hacamat yapan kişiye www.hacamat.info sitesinden 81 İL HACCAM LİSTESİ sayfasından ulaşabilirsiniz.

 • gebze hacamat

  gebzede hacamat yaptrmak ısteyenler bu no dan ulasabılırler 05379429108

 • Selim

  Ya kan vermek farklı HACAMAT TEDAVİSİ farklı, hadi diyelim ikiside faydalı ama ahcamat 40 kez daha faydalı. Kan damrdan verilir, hacamat da ise kan özelliğini yitirmiş pıhtı alınır ki bunlar hastalık vs yapar. Daha detay için www.hacamat.info ya bakın size en yakın hacamatçıya ulaşmak için http://tibbinebevi.wordpress.com/81ilhaccamlistesi/ tıklayınız... İL İL HACAMATÇI LİSTESİ

 • hasan hüseyin

  ankarada temiz ve güvenilir baylara bay--bayanlara bayan hacamat yapılır irtibat tel: bay:05386066369 bayan:05423950252 arayıp bilgi alabilirsiniz.

 • Selim

  www.hacmat.info adresine bakarak 81 il haccam sayfası var bu sitedde size en yakın haccam numarasına ulaşabilrsiniz...

 • UĞUR

  slm aleyküm arkadaşlar ben izmirden uğur.Peygamber efendimiz ( sav )'bu sünneti seniyyesini yaşatmak için hacamat yaptırmak isteyenler (ERGENEKON__27@hotmail.com )adresinden ulaşabilirler

 • ugur

  ankara da hacamat yapan varmı?

 • nuray

  ankarada sünnete uygun bayanlara hacamat yapılır 05554286692

 • asli

  bende cidi birini ari yorum sizde cidisenin araya bilirsinis tel 0035987664208

 • ceylan

  konyada hacamat yaptırabileceğimiz yerler var mı

 • murat yüce

  adapazarında hacamat olmak için 05378999358

 • murat yüce

  adapazarında hacamat olmak isteyenler bize ulaşsın bayanlar içinde bayan hacamatçl vardır

 • Selim

  81 ilde il il hacamat yapanların listesi için www.hacamat.info bakınız veya http://tibbinebevi.wordpress.com/haccamlistesi/ tıklayınız. Teşekkürler.

 • Selim

  Adana Osmaniyede ve civarı illerde sünnete uygun hacamat yapıyyorum. 5TL/kupa 0534 521 77 49

 • ayşe

  Kayseride bayanlara hacamat yapan yer varmı?

 • abdullah

  Bitkisel tedavi, sülük tedavisive hacamat yapmaktayiz. Almanya (Frankfurt)

 • sinan

  MERSİNDE USÜLE UYGUN HACAMAT VE SÜLÜK UYGULMASI YAPIYORUM.TEL:0543 7953926

 • ilknur betül çırak

  iyi günler on sekiz yaşındaki kızımın sivilceleri tedavilere cevap vermiyor,pahalı kozmetik ürünlerindende bi yarar görmedi. Usulüne uygun hacamat care olabilir mi merak ediyorum.Teşekkürler

 • nedim

  Herbalistim , ayni zamanda hacamat ve sülük tedaviside yapmaktayim.Almanyada Frankfurt da oturmaktayim.Tel:00491777030995

 • bahar

  fızyoterpıstım aynı zamanda hacamat yapıyorum ıstanbul bagcılarda oturuyorum

 • YASİN ÖMER

  selamun aleykum arkadaşlar.İzmir de bildiğiniz sağlam bir HACCAMATCI var mı? Eğer bilen varsa lütfen bana telefonla ya da msn yoluyla ulaşırlarsa sevinirim(539 746 18 26)

 • ali yalcin

  selamın aleyküm .istanbuldaki arkadaşlar fatih çarşamba semtinde mahmut usta osman oğlu (efendi hazretleri)yani ehli sünnete uygun ve o kapıda olan haccam arkadaşın telefonunu veriyorum arkadaşlar sünnete uymak niyeti ile hacamat yaptırınız allah hepinize şifalar versin amin 0 536 960 43 66

 • ahmet

  Merhaba arkadaşlar bursada bu işi en iyi şekilde yapan bir doktor var.Steril bir ortamda hijyen kurallarına uygun hacamat yapıyor herkese tavsiye ediyorum DR.KASIM ALTINTAŞ Çekirge Mah.Çekirge Cad.Gökçen Apt. 97/B K.1 BURSA ( MİTHAT ERKEK GİYİMİN ÜSTÜ ) Tel: 0�224 - 233 30 40 Gsm: 0�532 - 246 24 32 0�505 - 270 11 22 www.bursaakupunktur.com www.bursaozon.com www.bursahacamat.com

 • ahmet anıl

  ben de hem kendim hem eşim için İstanbul'da veya İzmir'de, sünnete uygun hacamat yapan ehil adres arıyoruz. yardımcı olursanız çok sevinecegiz. tesekkürler

 • diyar

  antalya bayan hacamatçı tavsiyesi istiyorum lütfen varsa bildirir misiniz??

 • mehmet ali aslan

  salamun aleyküm istanbul şişlideyim hacamat yapacak iyi bir adres rica ediyorum ALLAH RAZI OLSUN CÜMLE ÜMMETİ MUHAMMEDEŞİFALAR HER NE TÜRLÜ HAYIRLI MURATLARIMIZ VARSA VERSİN

 • NEZAKET OKUTAN

  BAĞCILARDA OTURUYORUM BANA YAKIN HACAMAT YAPAN ADRESİNİRİCA EDİYORUM İSTANBUL

 • mahmut genç

  adana ve hatay da hacamat yapanların adresi lütfen! slmlr.

 • merve

  hocam ben ankaradayım hacamat yaptırmak istiyorum sünnete uygun hacamat yapan varsa bildirirmisiniz geri dönerseniz sevinirim selametle

 • rafet köse

  arkadaşlar bende hacamat yaptırmak istiyorum bilen varsa allah rızası için haber versin istanbul

 • sena

  türkiyede hacamata yasal izin var mı

 • CANAN

  merhabalar hocam; edirnede hacamatçı bir klinik var mı? bana telefon numarasını gönderirseniz sevinirim. saygılar

 • ahmet

  hocam belfıtığı rahatsızlığım var bunun için konyada hacamat yapan bir önerebileceğiniz kişi varmı?

 • Mehmed ÇETİNKAYA

  Konya'da usulüne uygun hacamat için 5054316432

 • mete

  bismillahirrahmanirrahim arkadaslar ben uzun zamandır lisanslı masorum tedavi alanlarım fıtık hastalıklarına bel agrılarına bakıyorum önce allahın izniyle sonra bizim cabamızla dertlere deva olmaya calısıyorum eger bu sekılde rahatsızlıkları olan olursa arayabılırler 05443257936 masormete@hotmail.com

 • tayfun özdöner

  anadolu yakasında usule uygun hacamat yapan adresi verebilirmisiniz.

 • Yasemin

  Hocam ben adana da oturuyorum. Kurallarına ve sünnete uygun şekilde hacamat yapanların sizde telefonu varmı acaba? Beni bilgilendirirseniz çok sevinirim. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler. Hayırlı günler, iyi çalışmalar.

 • serdar gençtürk

  hacamat aletlerini almak istiyorum 0 532 480 15 33 0 232 247 49 53

 • ali

  hocan istanbul anadolu yakasında sünnete uygın hacamat yapan varmı irtibat kurabileceğim tel var mı teşekkürler

 • halil

  ankarada hacamat yapan haccam varmıdır?adres veya tlf alabilirmiyim.

 • soner

  hocam ben kayseriden yazıyorum.herkes gibi bende kendi ilimde hacamat yaptırabileceğim bir yer varmı merak ediyorum ALLAH rızası için biliyorsanız yardımcı olurmusunuz.ALLAHIN SELAMETİ ÜZERİNİZE OLSUN

 • sinan

  mersinde hacamat olmak isteyen benimle irtibata geçebilir.tel:0 543 7953926

 • M.Tevfik Yılancılar

  Hacamat yaptırmak isteyen arkadaşlara hacamat yaparım.Orjinal şekline uygun modern boynuzla ve neşter ile yapılır. Tel:0212 321 04 32 Hanımlar için bayan hacamatçı var. Tel:0212 321 04 32 Cep:0535 346 53 56

 • ayse

  ankarada hacamat yapan bir yer varsa,tlf ve adresini iletirmisiniz

 • serkan tuncer

  selamun aleyküm hocam ben yakın bi tarihte ümreye gidicem ve orda yaptırcam ancak istanbulda şifa niyetiyle bi arkadaşımıza yaptırmak istiyorum istanbulda bana adresini verebilirmisiniz

 • cihad

  hocam allah rızası için ankarada hacemat yapan kısılerın adres veya tel numarasını verebılırmısınsz

 • sedat atamansoy

  selamuna aleykum hocam İstanbul sarıyerde oturuyorum istanbulda hacamat yaptırabileceğim bir yer varmıdır ?

 • sadık kotan

  selamun aleykum hocam ben istanbul pendik te oturuyorum Anadolu yakasında sünnete uygun olarak hacamat yapan işinin ehli haccam var mı yardımcı olursanız sevinir dua ederim. şimdiden Allah ( C.C )razı olsun dua ve selamla

 • Ayşin

  Hayırlı günler, İstanbul''da bu işi gerçekten sünnete göre uygulayan tavsiye edebileceğiniz birisi varmıdır?birde Haziran 2009 için en uygun Hacamat günlerini öğrenmem mümkünmüdür? Allah şimdiden razı olsun hayırlı günler diliyorum.

 • fırat

  ankarada hacamat yapan ehil bir kimse varmı telefon ve adresini alabilirmiyim

 • cihad

  hocam ankarada oturuyorum.rica etsem sünnete uygun hacemat yapan birini arıyorum adres ve telefon numarası verebilirmisiniz

 • mehmet ersin bektaş

  Hocam Sünnet e uyma amaçlı hacamat yaptırmak istiyorum istanbul güngörende oturuyorum tavsiye edebileceğiniz hacemat yaptırabileceğim bir yer tavsiye edermisiniz.

 • erdal kalkan

  selamun aleykum ben hacamat yaptırmak istiyorum istanbuldayım gidebileceğim bir yer varsa adresini gönderirseniz memnun olurum saygılar

 • özay

  selamuna aleykum hocam istanbulda oturyorum uzun zamandır hacamat olayını takıp etmek teyım ancak işini iyi bilen bir kişiyi arıyorum bana yardımcı olabileceginizi umuyorum. saglıcakla...

 • kadir

  hocam istanbul anadolu yakasında hacamat yapan biryer var mı varsa adres ve telefonunu ALLAH rızası için alabilir miyim?

 • kazım dirlik

  Hocam,Ankara'da hacamat yapan, işinin ehli kisilerin adres ve telefonlarını verebilirseniz çok sevinirim. Bir de hacemat için ayın 17.günü olsun deniliyor,bu 17. gün ay takvimine göre mi,yani kameri aylara göre mi yoksa normalde kullanmakta olduğumuz güneş takvimine göre mi? Şimdiden teşekkürler...

 • Tûba

  Benim boynumda ve belimde fıtık var. İstanbul'da yaptırabileceğim bayanlara uygun olan güvenilir bir yer konusunda yardımcı olursanız sevinirim. iyi çalışmalar.

 • DERYA AYAZ

  hocam ben adana da oturuyorum hemen hemen hergün olan şiddetli baş ağrılarım var birçok doktora gittim fakat faydasını göremedim hacamat yaptırmak istiyorum ama baştan hacamat yapacak birini bulamadık allah rızası için varsa tanıdığınız bana yardımcı olun.

 • ayhan sahin

  selamünaleyküm hocam kayseride hacamat yapan varmı veya aynı niyetle kan bağışı yapmak hacamat yerine geçermi 5337071229

 • Kenan

  Hocam, Konya'da hacamat yapan kisilerin adreslerini verebilirmisiniz?

 • mustafa

  Hocam ben adana hatay bölgesinde oturuyorum. Acaba bu bölgede bildiğiniz hacamat yaptırabileceğim kişiler varmı yardımcı olursanız sevinirim.

 • burcu

  merhaba ankarada hacamat yapan kilinik yada işinin ehli olan biri varmı bende yaptırmak istiyorum baş agrılarınan muzdaribim kısa zamanda cevp verirseniz sevinirim adres yada telefonlarını yazarsanız sevinirim hoşçakalın

 • cihan

  hocam ben hacamat yaptırmak istıyorum yardımcı olursanız sevınırım.saygılarla.Allaha emanet olun.

 • tuğba

  hocam ben hacamat yapan birisini arıyorum rica etsem bana adresini verirmisiniz türkiyenin her yerinden olabilir

 • erhan

  hocam,ankara da hacamat yapan kişilerin adresini rica ediyorum.

 • yasin durusoy

  hocam ankarada hacamat yapan bir merkez ve ya kişi arıyorum uzun süredir aradım bulamadım yardımcı olursanız sevinirim selam ve dua ile numaram 5058028266 dır

 • alaattin

  şırınga ile verilen kan hacamat olurmu?

 • Enes

  hocam ankarada ve konyada hacamat yapan kişilerin adreslerini verebilirmisiniz? dua ile

 • abdullah

  hocam , ben mersinde yaşıyorum, acaba ben kendim hacamat yapabilirmiyim, yapamazsamm eğer, mersinde yapan tanıdığınız varmı

 • HACI OSMAN

  Ankara da hacamat yapan kişinin adresini rica ediyorum

 • abdulkahir

  bismillahirrahmanirrahim hocam cok guzel yazmıssınız maşallah.peki bugün kızılaya kan bagaşı yaptırıyoruz. hacamat aletleri ile degil şırınga ile. acaba buda sevapmıdır? ve ben sunnetteki gibi hacamat yaptırmak istiyorum yapan varmıdır ankarada bilgilendirilirsem sevinirim saygılar

159 kişi yorum yazdı.