Özlenen Rehber Dergisi

4.Sayı

Hadis Ezberleyelim

Özlenen Rehber Özlenen Rehber Dergisi 4. Sayı
•


1. “Kim ki, yalan söylemeyi ve yalanla amel etmeyi bırakmazsa, Cenâb-ı Hak o kimsenin yemesini, içmesini bırakmasına (oruç vs. ibadetlerine) hiç kıymet vermez, iltifât buyurmaz.”(Tecrid-i Sarih, Kitabü’s-Savm, H.No: 902)

•


2. Efendimiz (s.a.v): “Allâh’a hâs (yüz’den bir eksik olarak) doksan dokuz isim vardır. Bu isimleri her kim ihsa ederse (dili ve kalbinin zikri yaparsa), Cennet’e girer.” buyurdu. (Tecrîd-i Sarih, Şartlar Bahsi, H.No: 1165)

 

3. “...Dikkat ediniz! Bedende bir et parçası vardır ki; o iyi olursa bütün ceset iyi olur, o bozuk olursa bütün ceset bozulur. O et parçası kalptir.” (Tecrid-i Sarih, Kitabu’l İman, H. No:48) 
الجَنَّة.َ إَّ الْعُمْرَةُ إلى الْعُمْرَةِ كَفَّارَةٌ لِمَا بَيْنَهُمَا، وَالحجُّ المَبْرُورُ لَيْسَ لَهُ جَزَاءٌ 

4. “Bir umre, diğer umreye arada işlenenler için kefarettir. Hacc-ı Mebrûr’un kar?ılı?ı cennetten ba?ka bir ?ey olamaz!” (Buhârî, Umre:1; Müslim, Hacc: 437)

كَانَتْ أُمُّ سَلَمَةَ رَضِيَ اللّهُ عَنْها َ تَضْعُ جِلْبَابَهَا عَنْهَا وَهِيَ في الْبَيْتِ طَلَباً لِلْفَضْلِ. .

5. “Ümmü Seleme (r.anhâ) evinde iken de cilbâbesini (ba?örtüsünü) fazilet ümidiyle üzerinden hiç çıkarmazdı.” [Rezin tahric etti.](Kütüb-ü Sitte, İbrahim Canan, c.15, s.56, H. no:5250 )
Bu içeriğe yorum yazabilirsiniz

Henüz hiç kimse yorum yazmadı.