Özlenen Rehber Dergisi

82.Sayı

Yazılım ve Donanım Hataları. Mavi Ekran-ııı-

Erol ŞEN (Moderatör) Özlenen Rehber Dergisi 82. Sayı
Sevgili Özlenen Rehber Okurları! Konumuzun kalan bölümden devam edelim.. Bu bölümde dosya sistem hatalarına bakalım.

Hata Numarası: 0x00000023 - 0x00000024
Açıklayıcı Metin: FAT_FILE_SYSTEM - NTFS_FILE_SYSTEM

Genel Durma Hataları bölümündeki adımları uygulayın. Durma hatası devam ediyorsa, şunları uygulayın ve deneyin.

Dosya sistemi durma hatalarında sorun gidermeler:

1. Küçük bilgisayar sistemi arabirimi (SCSI) bağdaştırıcısı kullanıyorsanız, donanım satıcınızdan en yeni Windows XP Professional sürücüsünü edinin, SCSI aygıt için eşleme görüşmesini devre dışı bırakın, SCSI zincirinin doğru bir şekilde sonlandırıldığından emin olun ve aygıtların SCSI ID’lerini kontrol edin. Bu adımları nasıl yapacağınızdan emin değilseniz aygıt için verilen talimatlara bakın.

2. Entegre aygıt elektronikleri (IDE) aygıtlar kullanıyorsanız, kart-üzerinde IDE bağlantı noktasını sadece Birincil olarak tanımlayın. IDE aygıtların Master/Slave/Only ayarlarını kontrol edin. Sabit disk hariç tüm IDE aygıtları kaldırın. Bu adımları nasıl yapacağınızdan emin değilseniz aygıt için verilen talimatlara bakın.

3. Antivirüs, disk birleştirme, uzaktan kumanda, güvenlik duvarı veya yedekleme programları gibi filtre sürücüleri kullanan yazılımları devre dışı bırakın veya kaldırın.

4. Dosya sisteminin bozulup bozulmadığını anlamak için Chkdsk /f komutunu çalıştırın. Windows XP Professional Chkdsk komutunu çalıştıramıyorsa, sürücüyü Windows XP Professional işletim sistemini kullanan başka bir bilgisayara bağlayın ve sürücü üzerinde Chkdsk komutunu o bilgisayardan çalıştırın.

Tablo 3 Donanım Arızaları ile ilgili hataları

Hata Numarası : 1-0x0000001E 2-0x0000000A 3-0x0000007B 4-0xC0000218 5-0x0000007F
Açıklayıcı Metin: 1-KMODE_EXCEPTION_NOT_HANDLED 2-IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL 3-INACCESSIBLE_BOOT_DEVICE 4-UNEXPECTED_KERNEL_MODE_TRAP 5-NKNOWN_HARD_ERROR

Not: 0x0000001E, 0x0000000A ve 0x0000007B numaralı durma hataları yazılım ve aygıt sürücüsü hatalarından da kaynaklanabilir. Burada gösterilen adımlar bu hataları gidermezse, Yazılım ve Aygıt Sürücüsü Hataları konusunda anlatılan adımlara bakın.

Yazımızın önceki bölümlerinde yer alan Genel Durma Hataları konusundaki adımları uygulayın. Durma hatası devam ediyorsa, aşağıdaki adımları deneyin.

Donanım arızaları ile ilgili durma hatalarında başlıca sorun gidermeler şu şekildedir.

1. Bilgisayarınızdaki aygıtların Windows Hardware Quality Labs (WHQL) tarafından imzalanmış ve onaylanmış sürücülere sahip olup olmadığını kontrol edin. İmzalanmamış sürücüleri kontrol etmek için Sigveriv.exe uygulamasını çalıştırın.
2. Üretici firmanın donanımınız için kullanabileceğiniz sürücü güncelleştirmeleri çıkarıp çıkarmadığını kontrol edin.
3. Antivirüs, disk birleştirme, uzaktan kumanda, güvenlik duvarı veya yedekleme programları gibi filtre sürücüleri kullanan yazılımları güncelleştirin.
4. Soruna neden olan öğeyi bulabilmek için önemli olmayan donanım ve yazılımları kaldırın.
5. Windows XP’yi yeni bir klasöre yükleyin. Soruna neden olan sürücüyü bulabilmek için sürücüleri sırayla ekleyin ve yeniden başlatın.
6. Kurtarma Konsolunu çalıştırın ve sistemin algıladığı hataları onarmasına izin verin.
Kurtarma Konsolu ile ilgili daha fazla bilgi için Bilgilerinizi Yedekleme ve Kurtarma konusuna bakın veya Yardım ve Destek Merkezini kullanın.
Hata Mesajı Almaya Devam Mı Ediyorsunuz?
Bazı ender durumlarda, Windows XP Professional’i kaldırıp işletim sisteminizi eski haline getirmeniz gerekebilir.
Windows XP’yi kaldırmak için,
Başlat’ı, Denetim Masası’nı, Program Ekle Kaldır’ı tıklayın. Windows XP Professional’i tıklayın ve Kaldır seçeneğini seçerek ekranınızda beliren talimatları uygulayın.
Sevgili Özlenen Rehber Okurları! Mavi ekran hataları Konumuzu bitirdik başka bir konu ve çözümlerle beraber olmak umuduyla hoşça kalınız….
Kaynak: Microsoft
________________________________________
Bu içeriğe yorum yazabilirsiniz

Henüz hiç kimse yorum yazmadı.