Özlenen Rehber Dergisi

57.Sayı

Editörden

Dr. Celal Emanet Özlenen Rehber Dergisi 57. Sayı
EDİTÖRDEN?.

Gönüller Sultanı, kıymetli üstadımız Abdullah Faruki el-Müceddidî Hazretlerinin vefatının 8. yılındayız. Zaman ne kadar hızlı bir şekilde akıp gidiyor. Rabbimizin mukarrebîn kulları gibi her daim Allah’a kulluğunu ve Rasulullah (s.a.v.) Efendimize sadakatini izhar eden bir mürşid-i kâmildi O! Aslında ölüm salih kullar için bir nevi vuslattır. Ama bizler böyle bir kıymeti ahirete yolcu etmenin burukluğunu yaşamaktayız. Onsuz yaşamaya alışamayıp her daim özlediğimizi, özledikçe içimizde ona olan sevgi ve bağlılığımızın da arttığını hissetmekteyiz.

Sahabe efendilerimiz nasıl ki, Hz. Peygamber (s.a.v.)’in rehberliğinde ve örnekliğinde İslam olmanın ve imanın lezzetini tatmışlarsa, bizler de Efendimiz Abdullah Farukî el-Müceddidî’nin örnekliğinde Cenab-ı Hakka kulluğun ve Rasulullah’a ittibanın, sadakatin, edebin, Ehl-i Beyt’e saygı ve sevginin nasıl olması gerektiğini öğrendik.

Bizler, Efendi hazretlerinden öğrendiğimiz ve tattığımız Hak sevgisini, yaşama ve yaşatma gayretiyle durmaksızın çalışmalarımıza devam etmekteyiz.

Unutmayalım ki, bizler de bir gün Rabbimizin davetine icabet ederek bu dünyadan âhiret âlemine göç edeceğiz. Verilen bu nimetlerden hesaba çekilmeden önce kendi nefislerimizi hesaba çekmeliyiz. Bizlere emanet edilen bu hizmetin içerisinde konumumuz nedir diye kendimize sormalıyız? Yoksa Abdullah Farukî Efendim’in vefatıyla bizim hayatımızdaki Allah (c.c.), Rasulullah (s.a.v.) ve Ehl-i Beyt sevgileri kurumuş bir ağaca mı dönüştü? Şayet böyle bir halde isek aklımızı başımıza alalım ve kaldığımız yerden devam edebilmemiz için şeriatı yaşama ve tebliği hususunda bizlere canlı bir örnek olan Abdullah Farukî Efendim’in vasiyetini ve nasihatlarını nefislerimize hatırlatalım.

Onun bize bıraktığı emanetin ne olduğunu merak edenlere ise müşahhas olması bakımından kendimden örnek vermek istiyorum. Efendimin vefatından bir gün önceydi ve daha bugünkü gibi kulaklarımda ve kalbimde yer eden şu nasihatta bulunmuştu: ’Elhamdulillah ben, sizlere tevhidi, Efendimizin (s.a.v.) güzel ahlak ve sünnetlerini, Ehl-i Beyt’i nasıl sevmemiz gerektiğini öğrettim. Bunlar da kalblerinizde makes buldu. Şayet siz bu kıymetlere sahip çıkar ve gösterdiğim çizgide hayatınızı devam ettirirseniz hem dünyada hem de ahirette beraberliğimizin devam edeceğini Rabbimden ümit ediyorum.? Zaten Efendi hazretlerini ziyaret eden herkes onun bu nasihatını kabrinin başucuna nakşedilen yazıda görebilir.

Bu duygu ve düşüncelerle Rabbim, hiçbir kardeşimizi bu sevgilerden mahrum bırakmasın ve yaklaşmakta olan Kurban Bayramını tüm İslâm âlemi için mübarek kılsın.
Selam ve dua ile?
Bu içeriğe yorum yazabilirsiniz

  • bunyamin cildir

    selamun aleykum allah razi olsun ben ve belki benim gibi kardeslerim abdullah faruki el muceddidi hz gormek veya nasihat almak kismet olmadi sizin boyle efendimizin nasihatlerini bizlerle paylastiginiz icin allah sizlerin kalplerinize ihlas kapilarini zincirlerini acsin tabi acilmistirda bu tavsiyeleri insallah bizlerle hep paylasirsiniz cunku dunya cok tehlikeli yuzunu diger kardeslerimi bilmiyorum ama bana gosteriyor elhamdurillah cok sukur allah bizlerede efendimin arkada biraktigi oglunun kiymetini bilmemezi saglar insallah slm

1 kişi yorum yazdı.