Özlenen Rehber Dergisi

19.Sayı

Bütün Rehber Okurlarına Merhaba!

Abdurrahman ÇALIŞKAN Özlenen Rehber Dergisi 19. Sayı
Her sayımızda olduğu gibi bu sayımızda da çok güzel konulara temas ederek sizlerle buluşma fırsatı verdiği için Rabbimize hamd ediyoruz. Müminlerin biri birleri için ’Allah sizden razı olsun’ temennisinde bulunmaları ne de güzel bir ahlâktır.

Kıymetli okurlar! Bizler, hepimiz Müslüman’ız ve hayata bakışımız da İslâm olmamızın güzelliğinden elbette nasibini alacaktır. Müslüman iki kanatlı bir kuş misali dengeli uçuşları tek gerçekleştirebilenlerdir. Onun kanadının birisi dünya diğeri ukbâdır. Kısacık dünya hayatında niçin yaşadığını bilir ve hesabını tek taraflı değil çift taraflı yani hem dünyasını hem de ahiretini mamur etmek için yapar. Dünyada salaha ahirete felaha ulaşmak için dünyaya ve ahirete hak ettiği kadar kıymet vermek gerektiğini de unutmaz.

Müslüman, yaşadığı müddetçe daima sorumluluk altındadır. Her anında kul olmanın sorumluk şemsiyesi altında farklı sorumluluk şubelerini de barındırır. Dünyalık mevzularda bencillik olmadığı gibi kulluk mevzularında da bencillik yoktur. Paylaşmak esastır ve bir sorumluluk söz konusudur. Hemen hepimiz, kendimizle birlikte etrafımızdakilerden de Efendimiz (s.a.v.)’in tabiriyle bir çoban misali sorumluyuz. Çoban sürüsünü neden sakındırıyorsa aslında bu kendisinin de sakınması gereken şeylerdendir. Rabbimiz ilâhî hitabında ’kendimizi ve ehlimizi’ ateşten korumamızı emretmektedir. Kendisini koruyamayan başkasına nasıl faydası olsun. Ayrıca ateş ahirette olduğu halde koruma vazifesi dünyada olmaktadır.

Kulluğumuzun bilincinde olmamız ve gerçekten iyi bir şekilde azaptan korunabilmemiz adına bu sayıda sizlere söz konusu mevzuumuzla ilgili olarak işlenen Tahrim Sûresi’nin 6. âyetinin tefsiri sadedinde birbirini tamamlayan ya da ilgili ayetin farklı iki yönünü aynı mevzu etrafında aydınlatan birisi Rahmetli Efendimiz Abdullah Farukî el-Müceddidî Hazretlerine diğeri de başyazarımız Sayın Muzaffer Yalçın Hocaefendi’ye ait iki güzide çalışma sunuyoruz.

Farklı konularla sizleri bilgilendirmeyi hedefleyen dergimiz yine bu sayımızda sizler Seyfullah Kılıç’a ait İbtila ve Musibetlere Sathi Bakış ve Eyüp Özberk’e ait İbadet-Ahlâk İlişkisi başlığı altında beğeni ile okuyacağınızı umduğumuz çalışmalar hazırladı.

Hemen hemen her sayımızda fıkıh veya usulüyle alakalı çalışmalar sunmaya da çalışmaktayız. Bu sayımızda Erol Kılıç Hocamızın İslâm Hukûkunda örf’ün önemi ve yeri hakkında bir çalışması, bir de içeriğinin yazı başlığından da rahatlıkla anlaşılabileceği üzere Mustafa Ulum Hocamıza ait ’İslâm’da Resim, Suret ve Fotoğrafın Hükmü’ adlı bir çalışma bulacaksınız.

Ayrıca mutat olarak yayınlamaya çalıştığımız üzere yine siyer-i nebi’den bir bölüm, el-esmâü’l husnâ’dan el-Hâlık ism-i şerifi, tasavvufî ahlâk sayfamızda Havf terimi ve silsile-i farûkiyye sayfasında da İmam Muhammed el-Bâkır (r.a.) anlatılmaktadır.

Rabbim sizler için göz nuru döken tüm yazarlarımızdan, bu derginin siz kıymetli okurlarımıza ulaşmasında emeği geçen tüm kardeşlerimizden ve siz okurlarımızdan razı olsun. Dualarınızı kabul etsin. Tüm Müslümanların hidayetini artırsın. Zatının sevgisinde ve sevdiklerinin sevgilerinde cem etsin. Kulluk şevkimizi artırsın. Helallere sevgimizi ve haramlara nefretimizi artırsın ve salih arkadaşlarla yoldaş olmayı nasip etsin. Bütün İslâm âlemini kötülerin şerrinden emin kılsın. Allah’a emanet olunuz...
Bu içeriğe yorum yazabilirsiniz

Henüz hiç kimse yorum yazmadı.